Lihasmassi kasvatamine, kortisooliga toimetulemine, tugev immuunsüsteem, kvaliteetne uni, hea enesetunne ja füüsiline vorm on põhjused, miks me teeme trenni, käime jõusaalis jms. Tarbides alkoholi, on võimalik kõik need plussid miinusteks pöörata.
Selles artiklis selgitan, miks alkohol ja tervislikud eluviisid kokku ei sobi.
Tühjad kalorid
Alkoholi nimetatakse tühjaks kaloriks – selle ümbertöötlemine kehas on väga kulukas, samal ajal, kui keha ei saa sellest mitte mingit toiteväärtust. Alkohol ei anna kasulikke vitamiine, kasulikke rasvu ega aminohappeid. See on sõna otseses mõttes tühi kalor, ehk et kehal pole sellega mitte midagi teha.
Lihtne näide: kui sa sööd kana, saad sellest valku ja see valk läheb lihase kasvatamiseks. Kui tarbid alkoholi, peatuvad kehas kõik muud protsessid, kuna keha prioriteediks on mürgist vabanemine. Peatub toitainete omastamine, rasvade töötlemine, lihasmassi kasvatamine.
Lisaks pidurdab alkoholi joomine kaalulangust, kuna tegemist ikkagi üleliigse energiaga, mida tarbitakse.
Pidev alkoholi tarbimine soodustab rasvade ladestumist kere keskpaigas – nimetatakse ka õllekõhuks. Seda tüüpi rasv võib olla eriti kahjulik, kuna see paikneb kõhu sees asuvate oluliste elundite ümber.
Trenni tehes ja kaalu kaotades jõutakse mingi hetk selleni, et hakatakse kriitiliselt jälgima, mida ja millal süüakse, aga see, mida juuakse ei tundu fookusesse jõudvat. Järgnev arvutuskäik illustreerib hästi, kui palju rohkem kaloreid on ühes heas peos kui näiteks pätsis saias…
Janar Rückenberg kirjutas Fitness.ee lehel väga detailselt arvutuskäigust, mis on ühe korraliku peo kaloraaž. Ta jõudis tulemuseni 9000 kcal, mis on 1 kg rasva.
Tundub hirmus? Vaatame lähemalt!
100 grammi 40% viina võrdub keskmiselt 230 kcal. Pool liitrit ehk 0.5 liitrit (500 g) 40% viina annab kokku 1150 kcal. Võrdleme seda toiduga.
0.5 liitrit viina (1150 kcal) = suur 500 grammine „Perenaise“ sai (1300 kcal) = 200 gramm šokolaadi (1100 kcal)
Ja siin on jutt vaid 0.5 liitrist viinast…Suured mehed kaaluga 90 kg+ ei saagi sellisest kogusest midagi. 1 liiter puhast viina on juba 2300 kcal (400 g šokolaadi) ja suurtele meestele ei ole see probleemiks ära juua. Samuti ei saa unustada, et ega siis viina üksi ei võeta. Enamasti võetakse peale mahla või segatakse viina mahlaga ning samal ajal süüakse muidugi kõvasti juurde ja süüakse ju õhtu otsa. Kokkuvõttes, üks korralik napsuvõtmine võib julgelt tähendada 3000-5000 kcal energiat, mis on juba iseenesest suure 100 kg mehe päeva kaloraaž.
Tüüpiliselt toimuvad peopidamised õhtul, kui pikk päev on juba selja taha jäämas, ent sel, lõppenud päeval, on tõenäoliselt ka juba enne pidu korralikult söödud. Võimalik, et juba isegi sama palju ette (2500-3000 kcal), kui õhtul peo käigus veel tulemas on.
Kokkuvõttes tähendab see seda, et kui te olete tõsiselt hardcore piduline, siis 1-2 peopäevaga (peopäev eelnevalt enne pidu, pidu ise ja järgmine päev) tähendab teie kehale väga palju lisaenergiat, kui te veel minimaalselt liigute ka. 2500-3000 kcal (peole eelneva päeva tavatoitumine) + 3000-5000 kcal (energia peo käigus) = 5500-8000 kcal. 1 kg rasva = 9000 kcal.
(Allikas: Fitness.ee).
Rünnak soolestikule
Alkoholi töötlemine mõjub laastavalt ka meie seedesüsteemile.
Alkohol hävitab tasakaalustatud mikrofloora meie seedesüsteemis ning soodustab põletike teket. Pidev alkoholi tarvitamine suurendab soolestiku läbilaskvust ja muudab soolestiku mikrofloorat, võimaldades soolestikus asuvatel bakteritel jõuda vereringesse. Meie immuunsüsteem reageerib neile bakteritele hakates vabastama põletikueelseid tsütokiine. Põletikueelsed tsütokiinid, mis nüüd ringlevad meie kehas, võivad jõuda kesknärvisüsteemi ja põhjustada närvipõletikku, mis on otseselt seotud meeleolu ja käitumise muutumisega.
Soolestiku mikrofloorat aitab taastada esmalt alkoholist hoidumine, aga ka pro- ja prebiootikumide (piimatooted ning kõrge kiudaine sisaldusega toiduained) tarbimine.
Kõrge kortisooli tase
Alkohol tõstab kortisooli taset, mis on tuntud ka “stressihormooni” nime all. Kortisool on osa keha loomulikust reageerimissüsteemist ning seda toodetakse kui kogeme stressi, hirmu või ärevust.
Tarbides alkoholi, hakkab meie keha tootma kortisooli ka siis, kui me tegelikult stressis ei ole. Liigne alkoholi tarbimine kahjustab maksa funktsioone ja võib seetõttu vähendada organismi võimet toime tulla kortisooliga. Seetõttu tunnevad inimesed stressi ja ärevust ka 1-2 päeva pärast alkoholi tarbimist.
Uuringud on näidanud, et ei loe mitte see, kui tihti alkoholi juuakse, vaid kui palju. Näiteks naistel algavad alkoholi kahjulikud mõju alates 24 g puhta alkoholi tarbimisest. 24 g puhast alkoholi on näiteks 2 liitrit 4,5% õlut või 300 ml veini.
Une kvaliteedi langus
Uuringud on näidanud, et neil, kes joovad enne magama minekut alkoholi, kulub uinumiseks vähem aega. Küll aga halveneb oluliselt nende une kvaliteet.
Kuna maksaensüümid metaboliseerivad alkoholi öö jooksul ja vere alkoholisisaldus väheneb tasapisi, saavad häiritud kõik unefaasid. Lisaks põhjustab alkoholi lagunemine kehas sagedasemat urineerimist, mistõttu on ärkamine vältimatu. Selle tulemusel ärkame pärast alkoholi tarbimist öö jooksul sagedamini ning oleme hommikul väsinumad.
Peavalud
Paljusi premeeritakse pärast alkoholi joomist peavaluga. Kindlasti on see seotud kehva une kvaliteediga ning tõsiasjaga, et meie keha on alkoholi lõhustamisest kurnatud.
Teine põhjus peitub veresoonkonna muutustest. Olenevalt kogusest muutuvad meie veresooned alkoholi tarbides kas laiemaks või kitsamaks. Juues vähem, muutuvad need laiemaks ning juues rohkem, kitsamaks. Mõlemad seisundid mõjutavad aga vererõhku negatiivselt tuues kaasa peavalud ja kehva enesetunde.
Sõltuvus
Kui eelnevalt rääkisime alkoholi kõrvaltoimetest, siis ehk kõige hullem ja lõplikum neist on sõltuvus.
Nagu iga mõnuaine, tekitab ka alkohol sõltuvust, millest taastumine on pikk tee ja paranemine…veel pikem tee.
Kui alkohol tekitab terviseprobleeme ning rikub suhteid lähedastega, on viimane aeg mõelda koguste vähendamisele või alkoholi tarbimise lõpetamisele. Enda alkoholi tarbimist saab testida ja kontrollida SIIN.
Kui vajad abi alkoholist loobumiseks, siis leiad abi SIIT.