Milleks meile talla rullimine?

 

Mulle meeldib lõpetada kontoritreeningud tihti venituste ja rullimistega. Inimeste lemmikuks on kujunenud talla rullimine. Kõlab naljakalt? Tegelikult on see päris mõnus tegevus, aga see ei ole ainus põhjus. Nimelt on talla rullimisel ka mitmeid kasulikke omadusi.

 

Ma ei ole küll varem talla rullimisest kirjutanud, aga tegelikult praktiseerin seda juba aastaid. Paar nädalat tagasi lugesin üht artiklit, milles kirjeldati talla rullimise kasulikke omadusi ja seda, miks see inimeste jaoks nii mõnus tegevus on. Ütlen kohe ära, et kui ootad hiina massaaži põhimõtteid, siis siit blogipostitusest Sa neid ei leia. Loetud artiklist inspireerituna tutvustan talla rullimist veidi teise nurga alt.

 

Esimene ja kõige olulisem punkt: talla rullimiseks võetakse jalanõud ära. Kui Sa just startup-maailma tuhvlikultuuriga liitunud ei ole, on Su jalad ilmselt terve päev jalanõu sees. Kingades ei saa aga jalad eriti (või üldse mitte) liikuda, kuid rullimise käigus saad vahelduseks oma jalalabad aktiviseerida.

 

Teine ja natuke põnevam punkt: talla rullimise mõjumehhanism on neuronaalse iseloomuga ehk talla rullimisel aktiveeruvad seal asuvad retseptorrakud, mis õige stimulatsiooni (ehk rullimise) käigus saadavad signaale ajukoore sensoorsele korteksile (paikneb aju pinnal ja tõlgendab sensoritest tulevat informatsiooni). Sensoorne korteks on omakorda seotud motoorse korteksiga, mis kontrollib lihaste tööd. Just nende kahe korteksi omavaheline koostöö laseb inimesel pärast talla rullimist näiteks sooritada ettepainutust palju paremini kui enne. Selline retseptorite aktiveerimine tallal aktiveerib kogu kesknärvisüsteemi, mis toob kaasa ka parema mobiilsuse. Just kesknärvisüsteem mõjutabki meie mobiilsust mitte fastsiaalstruktuur.

 

Artiklit lugedes hakkasin kahtlema, et kas see ikka päriselt ka nii on. Huvi pärast viisin oma klientide peal läbi väikese “inimkatse” ja üle poole inimestest ütles, et ettepainutus oli pärast rullimist tõepoolest parem.

 

Kesknärvisüsteemi toimimise parem tundmine aitab lisaks mõjumehhanismide seletamisele anda meile paremat arusaamist kogu keha tööst, mistõttu muutub ka regulaarne treening efektiivsemaks.

 

Selle postituse lugemisel tekkis kindlasti nii mõneski huvi hakata jalataldasid rullima selleks, et suuta sirgete jalgadega ette painutades maad puudutada. See ei pea olema Sinu ainus eesmärk. Sa võid vabalt rullida taldasid ka mõnutunde eesmärgil, korraks aja maha võtmiseks või sokkide tuulutamiseks 🙂

 

Siin ka video – kuidas rullida talda

https://www.youtube.com/watch?v=r9j26teCj0E&feature=youtu.be