Selleks, et positiivseid emotsioone suurendada, peab vastu astuma oma negatiivsetele emotsioonidele. Kas see tähendab, et mitte kunagi enam ei tohi negatiivseid emotsioone tunda? Kindlasti mitte. Sa pead õppima tundma ja sildistama kõiki oma emotsioone. Ehk kui sa midagi tunned, siis mõtled, kas see on positiivne või negatiivne emotsioon. Negatiivseid emotsioone on kindlasti lihtsam ära tunda kui positiivseid,

Ärevus, hirm, solvumine, armukadedus, pettumus, viha, kadedus, lein – need kõik on meie inimkogemuse tavaline osa.

Käesolevas blogipostises ei räägi ma mitte teooriast, vaid praktikast. Järgmine kord, kui see ootamatu ärevuslaine tabab, on sinu käsutuses võimas ja lihtne 4-astmeline tehnika, kuidas negatiivsete emotsioonidega tegeleda. Alustame!

 

Kuidas mitte toime tulla negatiivsete emotsioonidega:

  1. Ära püüa end sellest lahti rääkida (“see pole nii hull, see on rumal, miks ma sellele üldse mõtlen…”). Ma tean, et see on vastuoluline, kuid püsi minuga 
  2. Ära püüa oma negatiivseid emotsioone lahendada ratsionaalselt. Sa ei saa emotsionaalset “probleemi” lahendada analüütilise meelega. Paljud negatiivsed emotsioonid on niikuinii täiesti irratsionaalsed (mis ei tähenda, et peaksid neist loobuma).

 

Tõenäoliselt oled praegu šokis. Sest ma hävitasin viisi, kuidas iga “normaalne” inimene üritab negatiivsete emotsioonidega toime tulla. Aga püsi minuga lainel, see muudab sinu elu.

 

Kuidas tulla toime negatiivsete emotsioonidega:

  1. Ära seisa oma negatiivsetele emotsioonidele vastu. Selle asemel tervita neid avasüli. Aktsepteeri täielikult oma negatiivseid emotsioone (“Ma tunnen end praegu täiega halvasti”). Aktsepteerimine on esimene samm tervenemise poole.
  2. Ära hinda ennast nende negatiivsete emotsioonide pärast (“Ma tunnen end praegu täiesti nõmedana ja see on okei, see on okei, et tunnen end halvasti”). See võtab ära palju vaimset vastupanu, mis muudab kõik ainult hullemaks.
  3. Võta kõik negatiivsete emotsioonidega kaasa. Lama oma voodis, nuta, karju, tunne end sitasti, lase emotsioonil end haarata, mine äärmusse. Ära proovi midagi arvata, vaid tunne oma tundeid 100%. Võtke nii palju aega kui vaja.

 

Mõne aja pärast (võib olla 20 kuni 30 minutit, mõnikord kauem) saabub punkt, kus sa tõesti ei taha enam end halvasti tunda. Sa oled oma negatiivse emotsiooniga läbi, oled tüdinenud, oled valmis lahti laskma. Ja see on punkt, kus tõused voodist üles, lähed nägu pesema ja seejärel hakkad uuesti elama. Sageli töötab see tõesti nagu lüliti. 

 

Kogu see protsess võib tunduda vastuoluline, kuid see toimib.

Selle asemel, et emotsioone alla suruda (= vastu hakata = püüda end ära rääkida), aktsepteeri neid ilma hinnanguteta ja tunneta neid.

Kui proovid kontrolli all hoida, teeb see ainult hullemaks. Vaimne vastupanu oma negatiivsetele emotsioonidele on üks kannatuste algpõhjuseid.

Ära mõtle, tunne.

Tunne negatiivseid emotsioone, et avada end positiivsetele emotsioonidele.